محصولات صنعت گردشگری:

تور گردانان : وظایف آنها تهیه ی بسته ی سفر و عرضه ی آن به شکل مستقیم و غیر مستقیم است . منظور این است که آنها عناصری همچون حمل و نقل ، اقامت و سایر خدمات را به صورتی جداگانه خریداری می کنند و پس از ترکیب آنها باهم ، به صورت یک بسته ی سفر به شکل مستقیم یا غیر مستقیم به مشتریان ( متقاضیان سفر ) عرضه می کنند .

صنعت هتلداری و خدمات اقامتی : باید بگوییم که جاذبه های گردشگری تنها شامل سفر یا رونق این صنعت نمی شوند . بلکه امکاناتی برای جابجایی و اقامت گردشگران هم باید فراهم باشد .

از گذشته های دور ، مسافران برای استراحت و صرف غذا ، به استراحتگاههای عمومی مراجعه میکردند . مهمانپذیرها در قرن 15 ام میلادی در اروپا به وجود آمدند . نخستین مهمانپذیرها به نام " تختخواب و صبحانه " بود که افراد در خانه های شخصی شان با مبلغی کم ، از مسافران پذیرایی میکردند . در سال 1774 میلادی ، نخستین هتل در لندن افتتاح شد . در ایالات متحده هم نخستین هتل با تجهیزات امروزی در سال 1892 میلادی در Boston ساخته شد .

تعریف : تسهیلات اقامتی شامل تمام امکاناتی است که هدف اصلی آنها تدارک جا و مکان برای اقامت شبانه ی گردشگران است . اما معمولا خدمات جزئی دیگری از جمله رستوران ، سونا ، استخر و مانند اینها ارائه می کند که اهالی بومی هم از آن بهره مند می شوند .

انواع واحدهای اقامتی مسافران بر اساس نوع ساختمان ، خدمات و اندازه ی آنها و موقعیت محل آنها :::

هتل : مهمانسرایی هستند که از تعداد اتاقهای متعدد تشکیل شده اند که به غیر از امکانات خواب ، خدمات دیگری مثل رستوران ، استخر ، سالن بدنسازی ، فروشگاههای تهیه ی سوغات و ... تدارک دیده شده .

مُتل : در بیشتر کشورها در حاشیه ی جاده های کمربندی شهرها ، واحدهای اقامتی هستند که اینها معمولا به صورت ساختمانهای یک و یا دو طبقه می بتشند و دارای اتاقهای مختلف بوده و هر اتاق دارای حمام و سرویس بهداشتی مستقل است .

مسافرخانه : اقامتگاههایی ارزان قیمت و کوچک هستند که اغلب دارای سرویس بهداشتی و آشپزخانه مشترکند و معمولا در مراکز شهرها ایجاد میشوند که رفت و آمد بیشتر است .

زائر سرا : واحدهای اقامتی که در شهرهای زیارتی احداث میشوند . این واحدها ، حداقل امکانات را دارا هستند و فقط امکانات خواب را فراهم می کنند .

پلاژ : اتاقکهایی در سواحل دریا هستند و از امکانات محدودی برخوردارند .

مجموعه های مشارکتی زمانی ( Time Sharing ) : این یک الگوی بین المللی برای اقامت مسافران است که به منظور مشارکت دادن مسافران در استفاده از یک واحد اقامتی انجام میشود . در این سیستم ، مشتری یکی دو هفته ، یا مدت کوتاهی را در یک آپارتمان به صورت اجاره بسر می برد .

/ 0 نظر / 18 بازدید